موج – تکان دادن انرژی آمریکا عربستان

موج – تکان دادن: انرژی آمریکا عربستان آمریکایی سنای آمریکا عربستان سعودی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رکوردزنی فرسوده‌ترین منطقه پایتخت کشور عزیزمان ایران در بازار مسکن

رکورد رشد معاملات مسکن در ماه گذشته در مقایسه با اردیبهشت سال ۹۶ از آن فرسوده‌ترین منطقه پایتخت کشور عزیزمان ایران شد.

رکوردزنی فرسوده‌ترین منطقه پایتخت کشور عزیزمان ایران در بازار مسکن

رکوردزنی فرسوده ترین منطقه پایتخت کشور عزیزمان ایران در بازار مسکن

عبارات مهم : ایران

رکورد رشد معاملات مسکن در ماه گذشته در مقایسه با اردیبهشت سال ۹۶ از آن فرسوده ترین منطقه پایتخت کشور عزیزمان ایران شد.

به گزارش دنیای اقتصاد ، شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران حدود سه هزار و ۲۰۰ هکتار بافت فرسوده دارد که در تمام مناطق ۲۲ گانه وجود دارند، ولی در این میان منطقه ۱۲ به عنوان هسته مرکزی پایتخت و قلب تاریخی و اقتصادی شهر، فرسوده ترین منطقه به شمار می آید، طوری که تقریبا ۵۰ درصد از مساحت حدود ۹۰ کیلومتر مربعی این منطقه را بافت های فرسوده تشکیل می دهد. این فرسودگی درون بافتی یکی از دلایلی است که رشد قیمت مسکن در منطقه ۱۲ را کنترل کرده و از شکل گیری حباب قیمتی در محله های مسکونی این منطقه جلوگیری می کند.

اما با عوض کردن شرایط بازار مسکن در ماه های اخیر از جمله زیاد کردن قیمت مسکن در مناطق مصرفی و پرمتقاضی و نیز ابلاغ مصوبات تازه تسهیلاتی به نفع عوض کردن صورت بافت های فرسوده و شیفت تقاضای سکونت از سایر مناطق، به محله های فرسوده، بازار مسکن در منطقه ۱۲ نیز دستخوش تحولات اساسی شد. طی اردیبهشت امسال که یک ماه شاخص و متفاوت از نظر معاملات مسکن به شمار می آید، منطقه ۱۲ رکورد بیشترین رشد معاملات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را از آن خود کرد؛ طوری که معاملات آپارتمان مسکونی در این منطقه در مقایسه با اردیبهشت پارسال حدود ۷۰ درصد زیاد کردن یافت.

رکوردزنی فرسوده‌ترین منطقه پایتخت کشور عزیزمان ایران در بازار مسکن

در عین حال قرار گرفتن عمده مساحت بافت های مسکونی این منطقه در زمره بافت های فرسوده که واجد سه شاخصه ریزدانگی، نفوذناپذیری و ناپایداری هستند، موجب شده است رشد قیمت مسکن منطقه ۱۲ در ماه گذشته با وجود رکوردزنی حجم معاملات، زیر ۱۵ درصد ثبت شود. این در حالی است که به طور میانگین قیمت مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران با ۳۳ درصد رشد نسبت به اردیبهشت سال گذشته روبه رو شده است است.

مناسب بودن قیمت مسکن در منطقه ۱۲ به طور نسبی یک عامل مهم جهت رشد معاملات در این منطقه بوده هست. افزون بر این، طی ماه های اخیر اگرچه سقف تسهیلات مسکن زیاد کردن نیافت ولی امتیازهایی جهت استفاده از وام مسکن جهت خرید ملک در بافت فرسوده منظور شد که رغبت جهت خرید آپارتمان در مناطق فرسوده را زیاد کردن داد. از جمله این امتیازها می توان به کم کردن ۵/ ۱ درصدی سود وام اوراق، کم کردن ۲ درصدی سود وام صندوق بعد انداز مسکن یکم، زیاد کردن دوره بازپرداخت وام اوراق از ۱۲ به ۱۵ سال و نیز از بین بردن شرط منزل اولی جهت صندوق یکم در صورت استفاده از این وام جهت خرید املاک نوسازی شده است در بافت فرسوده اشاره کرد.

رکورد رشد معاملات مسکن در ماه گذشته در مقایسه با اردیبهشت سال ۹۶ از آن فرسوده‌ترین منطقه پایتخت کشور عزیزمان ایران شد.

با این حال بخش وسیعی از پهنه منطقه ۱۲ به فعالیت های تجاری تخصیص داده شده است دارد، صرف نظر از بازار بزرگ پایتخت کشور عزیزمان ایران که قلب فعالیت های اقتصادی و تجاری پایتخت نشینان به شمار می آید، پهنه های دیگری نیز در حلقه معابر اطراف بازار به تدریج کاربری مسکونی خود را از دست داده و به انبار و کارگاه تبدیل شده است اند. طبعا عمده معاملات مسکن در محله های مسکونی این منطقه انجام می شود. بررسی سامانه اطلاعات بازار املاک کشور عزیزمان ایران نشان می دهد محله های ۱۷ شهریور، آبشار و خراسان در زمره پرمعامله ترین محله های این منطقه در ماه گذشته قرار دارند.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اردیبهشت | معاملات آپارتمان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog